Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Facebook mesajlar özelliğini güncelledi

Sponsorlu Bağlantılar

Facebook, yaptığı açıklama ile mesajlar özelliğini güncellediğini duyurdu. Artık Facebook mesajlaşma filtrelerinde “Temel Filtreleme” ve “Mutlak Filtreleme” olarak iki seçenek sunulacak. Filtreleme seçeneklerine ulaşmak için mesajlar gelen kutunuza gidin ve mesajlarınızın sol üst köşesinde Diğer‘e tıklayın. Ardından “Tercihleri Düzenle” butonuna tıklayarak filtreleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Gelen kutunuza düşmemesi için filtrelenen mesajları Diğer klasörünüzde görebilirsiniz. İlgilenmediğiniz bir mesaj gelen kutunuza düşerse, İşlemler menüsünden Diğer’e Taşı seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca Facebook’taki herkesin size mesaj gönderebileceğini ve herkesin Facebook e-posta adresinize e-posta gönderebileceğini unutmayınız.

Temel Filtreleme:

Temel Filtreleme’yi seçerseniz, gelen kutunuzda çoğunlukla arkadaşlarınızdan ve tanıyor olabileceğiniz kişilerden (ör. arkadaşlarınızın arkadaşları) mesajlar görürsünüz. Genellikle, diğer kişilerin mesajları Diğer klasörünüze düşer ve bu mesajlar hakkında bildirim almazsınız.

Mutlak Filtreleme:

Mutlak Filtreleme’yi seçerseniz, gelen kutunuzda çoğunlukla arkadaşlarınızın mesajlarını görürsünüz. Haberleşmek istediğiniz kişilerden gelen bazı mesajlar Diğer klasörünüze düşebilir.

Hangi filtrelemeyi seçerseniz seçin, gelen kutunuza bazen bağlantı kurmamış olduğunuz kişilerden mesajlar düşebilir. Bağlantı kurmamış olduğunuz kişilerin gönderdiği mesajların gelen kutunuza düşebileceği durumlara iki örnek:

 • Bir arkadaşınızın arkadaşının bazı ortak arkadaşlarınızla birlikte sizi bir mesajın alıcılarına eklemesi
 • Üyesi olduğunuz bir gruptaki bir diğer üyesinin size mesaj göndermesi veya sizi bir mesajın alıcılarına eklemesi
Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
  • ayça
  • 22 Aralık 2012, 20:15

  ben mesaj kutumu tamamen kapatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • ayça
  • 22 Aralık 2012, 21:54

  tanımadığım kişilerden kesinlikle msj almak istemiyorum sadece arkadaslarım gelen kutusuna yazabilsin bu nasıl olacak

 1. @ayça;

  Merhaba,

  Siz de yukarda anlatılan filtreleme özelliklerinden “Mutlak Filtreleme” seçeneğini seçebilirsiniz. Yeni gelen güncelleme ile tamamen kapatılamamaktadır.

  İyi Çalışmalar

  • ayça
  • 23 Aralık 2012, 11:20

  peki mutlak filtrelemeyi seçersem tanımadığım ve arkadasım olmayanların msjları diğer bölümüne mi gidecek yoksa gelen kutumda direk görünecek mi? ayrıca facede msjlasmak ücretli olacak diye bir haber okudum tanımadıklarımızın msj atması gercekten ücretli mi olacak.

 2. @ayça;

  Merhaba,

  Yazıda da belirttiğimiz gibi tanımadıklarınız Diğer bölümüne geldiği gibi Gelen bölümünede gelebilir. Bunun için Gelen kutunuza gelmiş olan mesajlardan istemediklerinizi seçerek, İşlemler menüsünden Diğer’e Taşı seçeneğini seçebilirsiniz. Aynı işlemi Diğer’e düşen mesajlarınızı Gelen bölümüne taşımak için de yapabilirsiniz.

  Mesajların ücretli olma konusu ise, normal durumda tanımadıklarınız size mesaj attığında, mesajlar Diğer bölümüne gelmekte ve size bildirim gelmemekteydi. Siz oraya bakmadığınız sürece görememekteydiniz. Sizi tanımayıp mesaj atmak isteyenlerde belirli bir ücret ödeyerek Gelen kutunuza mesaj atabilecek ve bunlarla ilgili bildirim alabileceksiniz. Ayrıca Facebook, bu sistemin sadece kişisel mesajlar için kullanılabileceğini söylüyor. Spam kontrolü için bir kullanıcıya haftada 1 adet ücretli mesaj atabilme sınırı konulmuş. Henüz test aşamasındaki sistemin aktif edilip edilmeyeceği ise Facebook’a bağlı.

  İyi Çalışmalar

  • krıstal
  • 27 Aralık 2012, 14:14

  saçma ama yaa ( tanımadıgım hiç kimseden mesaj almak istemıyorum) bu hangı kutuya gelırse gelsın önceki durum daha güzeldi daha kolaydı facebook gittikçe saçmalıyor …

  • nejla
  • 26 Temmuz 2013, 15:46

  nebiçim iştir nasıl tamamen kapatılmıyor mesajlar…çok saçma koskoca facebook böyle bir sistemi nasıl düzeltemez lütfen en kısa zamanda mesaj bölümünü düzeltin tnımadığımız insanlar rahatlıkla bize ulaşacaksa biz hesaplarımızı kapatalım o zaman çok saçmaa

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.710 yazıda 8.109 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık