Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Larry Ellison’ın Yale Üniversitesi’nde yaptığı mezuniyet konuşması

Sponsorlu Bağlantılar

ORACLE’ın CEO’su olan Larry Ellison’ın kendisine has bir tarzının olduğu aşikâr. Keza, kendisinin 2000 yılında Yale Üniversitesi’nde yaptığı mezuniyet konuşması da bu durumun göstergesi olabilecek bir nitelik taşıyor. Ellison, Üniversite öğrencilerine girişimcilik ile ilgili fikirler veriyor. Fakat söyledikleri ise Üniversite kavramına zıt düşen sözler içeriyor. Yine de Dünya’nın sayılı zengin girişimcileri arasında yer alan Ellison, öğrencilere kendi düşüncelerini anlatmaktan çekinmiyor. Sizler de Larry Ellison’ın bu konuşma metnini okuyarak, projelerinize daha fazla odaklanacaksınız diye düşünüyorum. Lâkin kesinlikle Üniversite’yi bırakma gibi bir düşünce aklınıza gelmesin. Bu yazıyı paylaşmamdaki tek amaç, girişimciler için yararlı olabileceğini düşünmemden ötürüdür.

İşte O Konuşma

Yale Üniversitesi mezunları, daha önce böyle bir giriş görmediğiniz için özür dilerim ama benim için bir şey yapmanızı istiyorum. Lütfen, etrafınıza iyi bir bakın. Solunuzdaki sınıf arkadaşınıza bir bakın. Sonra sağınızdaki sınıf arkadaşınıza bir bakın. Ve şimdi şunu aklınıza koyun: Bundan beş yıl sonra, on yıl sonra, hatta otuz yıl sonra, solunuzdaki kişi hiçbir şeyi başaramamış olacak. Sağınızdaki kişi de aslında hiçbir şey başaramamış olacak. Ve siz, ortadaki? Ne bekliyorsunuz? Siz de başaramayacaksınız. Aslında bugün şöyle bir etrafıma baktığımda parlak gelecek için yüzlerce umut ışığı göremiyorum. Yüzlerce değişik endüstride liderliği ele alacak kişiler de göremiyorum. Görebildiğim tek şey, geleceği başarısızlıktan başka bir şey olmayacak yüzlerce insan. O kadar. Sinirlendiniz.

 

Bu anlaşılabilir bir şey. Ben, Lawrence ‘Larry’ Ellison üniversite terk, kim oluyorum ve bu yetkiyi nerden alıyorum ki, ülkenin en prestijli yükseköğrenim kurumunun bu yılki mezunlarına böyle şeyler söyleyebiliyorum? Bu yetkiyi nereden aldığımı söyleyeyim: Çünkü ben, Lawrence ‘Larry’ Ellison, üniversite terk ve dünyanın en zengin ikinci adamıyım. Siz değilsiniz. Çünkü Bill Gates, o da üniversite terk ve dünyanın -şimdilik- en zengin adamı. Siz değilsiniz. Çünkü Paul Allen, o da üniversite terk ve dünyanın en zengin üçüncü adamı. Siz değilsiniz. Başka örnekler de var. Mesela Michael Dell, o listede 9 numara ve yukarı doğru hızla tırmanıyor, o da üniversite terk. Ve siz o listede hiç yoksunuz. Hımmm… Şimdi çok kızdınız. Bu da anlaşılabilir.

 

O halde biraz da egolarınızı okşamama izin verin. Pek çoğunuz burada dört ya da beş yıl eğitim gördünüz. Önünüzdeki yıllar için epey iyi bir eğitim aldınız, bilmeniz gereken pek çok şeyi öğrendiniz. İyi çalışma alışkanlıkları edindiniz. Burada size o önünüzdeki yıllar boyunca yardımcı olacak bir sürü insan tanıdınız, onlarla bağlantı kurdunuz. Ve hayat boyunca yanınızdan ayrılmayacak bir kelimeyle güçlü bir ilişkiniz oldu burada: Terapi. Bunların hepsi güzel şeyler. Ama gerçekte, o kurduğunuz arkadaşlık bağlantılarına fena halde ihtiyacınız olacak. O çalışma alışkanlığına ve ‘Terapi’ye de ihtiyaç duyacaksınız hayat boyu. İhtiyacınız olacak, çünkü üniversiteyi terk etmediniz. Dolayısıyla asla dünyanın en zengin insanları arasına katılamayacaksınız. Elbette, belki de listeye 10 ya da 11. sıradan, Microsoft yöneticisi Steve Ballmer gibi, girebilirsiniz. Ama herhalde onun kimin için çalıştığını söylememe gerek yok, değil mi? Sadece kayda geçsin diye söylüyorum, o da zaten master sınıfından terk. Biraz geç kalmış anlayacağınız.

 

Son olarak, herhalde bazılarınız ya da umarım bu konuşmadan sonra çoğunuz kendi kendinize soruyorsunuz: ‘Yapabileceğim bir şey var mi? Bir umudum var mi?’ Maalesef hayır. Çok geç kaldınız. İçinize çok şey dolduruldu, siz onlara bakıp çok şey bildiğinizi sanıyorsunuz. Artık 19 yasında değilsiniz. Evet, şimdi gerçekten çok kızdınız. Bu anlaşılabilir bir şey. Belki de şu an, size bir umut ışığı vermenin, bir çıkış yolu göstermenin tam zamanıdır. Hayır, 2000 mezunları size değil. Siz kaybettiniz. Sizi, yılda 200 bin dolarlık komik maaş çeklerinizle baş başa bırakıyorum. Üstelik o maaş çekinin üstünde sizden birkaç yıl önce okulu terk etmiş birinin imzası olacağını söyleyerek. Öğütlerim size değil daha alt sınıfta okuyanlara.

 

Size söylüyorum: Hemen ayrılın. Daha güçlü söyleyemem: Ayrılın. Hemen toplayın eşyalarınızı ve fikirlerinizi ve bir daha geri dönmeyin. Terk edin. Her şeye yeniden başlayın. Size söyleyebileceğim tek şey, o başınızdaki kepler ve kıyafetin sizi aynen şu güvenlik görevlilerinin beni kürsüden aşağı çektiği gibi aşağı çektiği…”

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
  • Alkvlkuv Bşlıbşlv
  • 26 Ağustos 2012, 15:41

  Kendi başaramamış üniversiteyi ama bir şey olabilmiş şansa… Geçmişte üniversiteye gitmemesinden doğan bir çok eleştiriye karşı bir savunma gibi. Komik. Ve saçma… Üniversite okumayan herkes Bill Gates ve kendisi olmuyor. Şans bu. Üniversite her kapıyı açar… Gerzeklik yapıp genç beyinleri bezdirip yanlış yola sokmaya çalışmak gereksiz… Söylediği şeyler tamamen, bir konuda başarısız olup başka bir konuda başarılı olup üzerini kapamaya çalışması. Dikkate alınmamalı…

   • Hacker
   • 10 Mayıs 2016, 18:30

   Burada Larry Ellisson unibersite okumak yanlisdir dimiyorki okumuyalim diyorki universite cok gec oyrediyor qane olmaq olmuyor cok kotu mesale ben anca ingilizce keciliyor ben ise buna ragmen programlasdirma oyreniyorum ve simdi 3,4 kurs talebelerinin bilmedikleri seyleri biliyorum evet belki asiri hevesimden kaynaklana bilir ama universite her kesi yavas oyretiyor ve cok kotu aktiviteler var mesale eylenceli bir seyler yapmak sinifla falan bazen oluyor bu cook kotu zamanimiz kisitli bir zaman oluceyiz ve dunyani deyisdiren o kisi olmadan olmek ve zamanini eylenerek her kes gibi yasamak manasiz
   Universite okuyanlar basaramama sebebi onlar seni kupe donusturneye calisiyorlar ve basqa lari icin isci olmak ucun egitiyorlar ve su “Universite hic bir zaman sana dunyayi nasil deyistireceyini yada nasil en zengin insan olucagini oyretmez cunki bilseler kendileri dunyani deyistirirdi”

  • Mira akın
  • 19 Şubat 2014, 23:37

  ilk bakışta koca bir saçmalık gibi görünse de altın değeri taşıyor bu konuşma! Mesele ilk bakışta anlaşıldığı gibi değil. Adam haklı çünki bize sunduğu avantajlar bakımından her ne kadar eşsiz görünsede işin aslı eğitim kurumları bize ve beynimize büyük zararlar vermekte… Eğitim sistemleri insanları aptallaştırıyor ve birer köleye dönüştürüyor.iyi eğitim iyi diplama iyi üniversite… Bunların hepsi tam bir fiyasko!! Kendinize gelin millet! Gerçeği anlamak bu kadar zor olmasa diye düşünüyorum ama tabi size de hak vermek gerek çocukluğumuzdan beri bunlar olmadan en fazla bi çöpçü falan olabileceğimiz söylendi.. İyi bir gelecek için okulda başarılı olmanın ii bi üni bitirmenin şart olduğu söylendi. BEYNİMİZİ YIKADILAR!! Gerçekte göründükleri kadar masum değiller. Sadece bu konu üzerine biraz kafa yormanızı rica ediyorum…

   • Dogukan
   • 12 Eylül 2014, 12:49

   Sonuna kadar katılılıyorum. Okullar insanın yaratıcılığını öldürüyor. Eğitime karşı değilim, eğitim sistemine karşıyım. İnsanların beyninde üniversite okumazsa, adam olamaz gibi saçma bir önyargı var.

  • Muhammed Emin
  • 12 Mart 2016, 02:56

  hepimiz birer fabrikasyon ürünüyüz artık her kademe okul fabrikanın bir bandı o banttan bu banda sürüklenerek sonunda bir pakete konup raf süremizin dolmasını bekliyoruz ve emekli olduğumuzda hayatımızın %90 bitmiş oluyor ne diyelim afiyet olsun

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.711 yazıda 8.109 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık