Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Hotlink nedir? Nasıl kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Blog dünyasında maalesef ki emeğe saygı duymayan insan sayısı çok fazla. Dolayısı ile bizim gibi sabah akşam emek veren blog yazarları da, emeklerine sahip çıkma amacı doğrultusunda birçok yöntem üzerinde uğraş veriyor. Yani, emeklerini en azından bir nebze olsa da korumak için. Çünkü maalesef ki emeği tamamen koruma altına almak çok zor. Lâkin bunun yanı sıra elbette, emeğe saygı duyan insan sayısı da çok fazla diyebiliriz. Fakat bizim konumuz “emeğe saygı duymayan insanlara karşı çözüm önerileri” olduğu için, hemen bu çözüm önerisine geçmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi, blogumuza yüklediğimiz her resim sunucumuza ait ayrılmış trafiğin yükselmesine sebebiyet vermektedir. Bu resimleri sadece biz kullanır isek, tamamen trafiğimizi biz kullanmış oluyoruz. Bunda bir problem yok. Lâkin eğer ki blogunuzdaki resimleri, başka siteler direkt olarak (blogunuza ait resim linki ile) kullanır ise, başka siteler de sizin trafiğinizi kullanmış olacak. Sonuç olarak; siz bu yüzden trafiğinizi yükseltmek zorunda kalacaksınız.

Ben de size bununla karşı karşıya kalmamak adına, trafiğimizi sadece kendimizin kullanması için bir yöntem paylaşacağım. Bu yöntemin adı Hotlink yöntemi. “Nedir bu Hotlink?” derseniz, şöyle söylebilirim; blogumuzdaki temanın, resimlerin vs. görsel bazlı olan her şeyin sadece biz tarafından kullanılmasını sağlayan bir yöntem. Yani başka siteler blogunuzdaki resimleri direkt blogunuza ait link ile kullanamıyor. Böylelikle trafiğinizi de kullanmamış oluyor.

Bu yöntemi kullanmak ise fazlası ile basit, blogunuza ait htaccess adlı dosyanın en altına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır;

# Hotlink Protection START #
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?sitenizinadi.uzanti [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com.tr [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [NC,F,L]
# Hotlink Protection END #

Yukarıdaki kırmızı kısıma kendi sitenizin adını yazıyorsunuz ve sitenize ait “.com, .net, .org” veya hangi uzantıyı kullanıyor iseniz, o uzantıyı yazıyorsunuz. Böylelikle kendi sitenizde ve Google‘da sitenize ait görsellerinizin görüntülenmesine izin vermiş oluyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
 • Yorumlar (32)
  • Ogün KARAKUŞ
  • 21 Haziran 2012, 19:26

  php dilinde kullanılan cURL sistemi ile bu koruma çok rahatlıkla aşılabilir.Benden söylemesi sizden uygulaması :)

 1. Güzel bir paylaşım teşekkürler

 2. Güzel bir çalışma olmuş paylaşım için teşekkürler.yararlı buldum

 3. Yararlı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

 4. Merhaba hocam yazınızı dikaktlice okudum ama benim bir sorunum var.Bizim https://www.dragonmakina.com sitemiz firma olduğu için bir çok blog resim dosyalarımızı v.s araklıyor.Bunun önüne nasıl geçebiliriz ?

  • Merhaba,

   Bunun için öncelikle yine Hotlink korumasını aktif edebilirsiniz. Böylelikle kimse trafiğinizden yemeyecektir. Ancak buna ek olarak ise görsellerinizin üzerine web sitenizin adını yazmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle görsellerinizi birçok kişi direkt almak istemeyecektir.

 5. hocam Allah senden razı olsun. hotlinki araştırırken girdim sitene hem bu konuda hemde diğer konularda yazıların çok işime yaradı teşekkür ederim.

 6. Bizler gibi emek verenler için gerçektende iyi bir paylaşım olmuş. Teşekkür ederim.

 7. gerçekten çok kaliteli bir makale olmuş ellerinize sağlık

 8. Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim. En azından hotlink konusunda tecrübesi olmayan arkadaşlarada yol göstermiş oldunuz.

 9. Çok faydalı bir yazı. Mutlaka denicem.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.802 yazıda 8.132 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık