Bu sitedeki her şey ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

WordPress'te ".htaccess" Dosyası ile Güvenlik Önlemleri Almak


WordPress her ne kadar en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biri de olsa, açık kaynak kodlu bir altyapıya sahip olduğu için güvenlik bazında zaman zaman olası problemleri beraberinde getirebilmektedir. Dolayısı ile bu gibi olası durumlar için, WordPress kullanıcılarının azami seviyede güvenlik olgusuna önem vermesi gerekiyor. Yani kullandığınız hosting altyapısından, yüklediğiniz eklentilere kadar birçok şey, güvenlik bazında olası problemleri beraberinde getirebilir. Bu yüzden her zaman dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

WordPress için geliştirilmiş olan birçok güvenlik eklentisi mevcut. Ancak ".htaccess" dosyasını kullanarak da, birtakım güvenlik önlemleri alınabilmekte olup, ilgili kodları aşağıda paylaşıyor olacağız. Yapmanız gereken ise çok basit, aşağıda yer alan kodları ".htaccess" dosyasının içerisine eklemeniz yeterli olacaktır. İlgili kodların ne işe yaradığı, üst kısımlarında yer almaktadır. Bu kodlar sayesinde web siteniz biraz daha güvenli bir hâle gelecektir.

WordPress için Güvenlik Kodları

# .htaccess dosyasına erişimi engelle
<files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</files>
 
# sunucu imzasını kaldır
ServerSignature Off
 
# wpconfig.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
 
# wp-load.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-load.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
 
# dizin listelemeyi iptal et
Options All -Indexes

Not: Yukarıda yer alan kodlar denenmiş bulunmakta olup, bu süreç içerisinde olası bir problem ile karşılaşılmamıştır. Ancak, yukarıdaki kodları denediğinizde, eğer ki web sitenizde bir problem meydana gelir ise, ilgili kodları kaldırabilirsiniz.

  1. Yararlı bir paylaşım gerçekten teşekkürler.

  2. Faydalı bilgi teşekkürler

  3. sitelerimde .htaccess dosyalarına erişilmiş içeriği silinmiş tekrar düzenleme yaptım sizin verdiğiniz kodları da ekledim inşallah yine aynı şeyle karşılaşmam. teşekkürler bilgiler için.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.