Bu sitedeki her şey ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

WordPress WP-Cron Nedir? Ne İşe Yarar?


WordPress WP-Cron Nedir? Ne İşe Yarar?WordPress kaynak kullanımını dengelemek ve hızlandırmak için birçok parametre var. Öncelikle şunu açıklayalım, WP-Cron (wp-cron.php) nedir? İlgili sistem, arka plânda yapılması gereken otomatik işlemleri (tema güncellemeleri, eklenti güncellemeleri, yazı zamanlama v.b.) gerçekleştirir. Ancak bu dosya her ziyaretçi aldığınızda tetiklenmektedir. Bu durum da ister istemez CPU artışını veya yavaşlığı beraberinde getirebilir. Bu yüzden eğer ki bilhassa yazı zamanlama kullanmıyor iseniz, bu özelliği deaktif edebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izlemeniz ise bu yönde yeterli olacaktır.

AYRICA: WordPress Codex Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress WP-Cron Nedir? Ne İşe Yarar?

1) Ana dizindeki wp-config.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu bulun.

define('DB_COLLATE', '');

2) Aşağıdaki kodu ise, yukarıdaki kodun altına ekleyin.

define('DISABLE_WP_CRON', true);

Sonuç: Böylelikle kalıcı olarak wp-cron.php sistemini devre dışı bırakmış olacağız ve bu durum kaynak kullanımını daha da rahatlatacaktır. Ancak bundan sonra yazı zamanlama özelliği çalışmayacaktır, bunu da hatırlatmak isterim. Dilerseniz ilgili kodu tekrar kaldırabilmektesiniz.

  • buhre
  • 21 Mart 2019, 23:20

  paylaşım için teşekkürler

  zamanlama kullanmıyorum bu kodu ekleyeceğim merak ettiğim wp super cache eklentisinin çalışmasına engel olurmu? birde güncelleme bildirimleri, otomatik güncelleme dururmu ?

  • Merhaba,

   Uzun senelerdir hiçbir eklenti kullanmadığım için, belirtmiş olduğunuz eklentinin çalışma prensipleri hk. konuşmam doğru olmayacaktır. Ancak WP-Cron özelliğini kapatmanız durumunda, elbette düzenli aralıklarla kontrol edilen birçok şey (güncelleme kontrolleri, yazı zamanlama, ileri tarihli yazı yayımlama v.b.) hiçbir şekilde çalışmayacaktır. Sunucu hızınız sağlıklı durumda ise, bu işlemi gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Ancak kısıtlı bir kullanım imkânı bulunan altyapılara sahip blog siteleri, bu özelliği devre dışı bırakarak, sunucunun (altyapının daha doğrusu) rahatlamasını sağlamaktadırlar.

   Not: Belirtmiş olduğunuz eklenti ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için, Stack Overflow gibi yabancı kaynaklardan araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Herhangi bir problem durumunda zaten, ilgili kodu kaldırarak, tekrar WP-Cron özelliğinin çalışmasına devam etmesini sağlayabilmektesiniz.

  • buhre
  • 22 Mart 2019, 13:46

  bilgiler için teşekkürler. araştırdım wpsuper cache için sorun olmuyormuş ama cpanelden cron job oluşturmadan kullanımı önerilmiyor bende kodu ekleyip günde bir defa çalıştırma için cronjob ayarladım

  iyi çalışmalşar

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri