Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Windows 8 ve 8.1′de Yüksek İşlemci Kullanımı Sorunu ve Çözümü!

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 ve 8.1 işletim sisteminde meydana gelen bir sorun çok can sıkıcı boyutlara neden olabiliyor. Windows 7′den Windows 8′e geçen kullanıcıların çoğu yüksek işlemci kullanımı sorunundan şikayetçi. Windows 8.1′de de yüksek işlemci kullanımı ve yüksek disk kullanımı sorunları olmaktadır. Bu sorunlardan şikayetçi olanlar Görev Yöneticisi’ni açtıkları zaman CPU veya disk kullanımının %99-100 olduklarını görmektedirler. Sizde de bu sorunlar mevcut ise aşağıdaki işlemleri uyguladıktan sonra çok büyük rahatlığa kavuşacaksınız.

Sorunun bir diğer anlama yolu da laptop fanının sürekli çalışmasıdır. Çok performans gerektirmeyen bir iş yapsanız bile ya da masaüstünde öyle işlem yapmadan dursanız da laptop fanı sürekli çalışıyor ve sinir bozuyor. Siz de bu şekilde laptop fan sorunu yaşıyorsanız ve Windows 8 CPU kullanımınız sürekli yüksekse aşağıdaki basit işlemleri uygulayarak yüksek CPU kullanımından ve yüksek fan sesinden kurtulabilirsiniz.

Windows 8 Yüksek İşlemci Kullanımı Sorunu ve Çözümü

Maalesef milyonlarca Windows 8 kullanıcısı bu sorunu yaşasa bile Microsoft bu sorunu giderici bir çalışma yapmadı. Sizin de laptop fanınız sürekli çalışıyorsa aşağıdaki işlemleri yapabilir ve sorunu çözebilirsiniz. Öncelikle Görev Yöneticisi‘ni çalıştırdığımız zaman (Kısayol: Ctrl+Shift+Esc) CPU kullanımının maksimum sınırda olduğunu görüyoruz.

Görev yöneticisinde CPU kullanımınız maksimum düzeyde değilse bile siz de daha düşük seviyelere indirebilirsiniz. Görev Yöneticisi penceresinde aşağılara inince -yüksek CPU değerlerine sahip kişiler ya da olmasa da çoğu kişide mevcut zaten- “Windows Modules Installer Worker” veya ek olarak “Windows Yükleyicisi” şeklinde servisleri göreceksiniz. İşte Windows 8 yüksek işlemci kullanımının sebeplerinden biri bu servis.

Windows güncellemelerinin kurulmasını ve Windows özelliklerini düzenleyen bu servis, bilgisayarınızın arka planında sürekli çalışarak işlemcinizi ve diskinizi yormakta olup, laptop fanınızın sürekli sesli olarak çalışmasına neden olmaktadır. Bunun için biz de bu sorunu ortadan kaldırmak için bu servisleri sonlandıracağız. Ancak “Hizmetler” sayfasına geçmeden önce “Görev Yöneticisi” sayfasında üstteki sekmelerde bulunan “Başlangıç” sekmesine tıklayınız.

“Başlangıç” sayfasındayken gereksiz gördüğünüz uygulamaların başlangıçta bilgisayarınız açılırken otomatik olarak başlamasını engellemek için uygulamayı seçiniz ve sağ altta bulunan “Devre dışı bırak” butonuna tıklayınız.

Bu işlemlerden sonra öncelikle “Hizmetler” uygulamasını çalıştırınız. Bunun için fare imlecinizi sol alt köşeye getirdikten sonra sağ tıklayabilir ve açılan sekmelerden Bilgisayar Yönetimi’ni seçebilirsiniz. Bilgisayar Yönetimi ekranında solda Hizmetler’i seçerek açabilirsiniz. Daha kısa bir yol isterseniz, bilgisayarınızda “Çalıştır” uygulamasını açınız (Kısayol: Windows+R tuşu) ve “services.msc” yazarak “Enter” tuşuna basınız.

Hizmetler sayfası açıldıktan sonra en aşağılara inerek “Windows Modül Yükleyicisi”, “Windows Olay Günlüğü” ve “Windows Update”i bulunuz.

Modül yükleyicisinden sonra fanın sürekli çalışmasını ve CPU’nun yüksek değerlerden olmasının sebebi olay günlüğü ve güncelleme servisleridir.

Ekranda “Windows Modül Yükleyicisi” üzerine çift tıklayarak, aşağıdaki görseldeki gibi özellikler sayfasına geçiniz.

Bu sayfada “Başlangıç Türü” kısmını “Devre Dışı” olacak şekilde ayarlayınız ve “Uygula” butonunun ardından “Tamam” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırınız.

Diğerleri için de “Windows Olay Günlüğü”nü isterseniz devre dışı bırakabilir, isterseniz de tamamen kapatmazsanız siz istediğiniz zaman çalışması için “Elle” seçeneğine ayarlayabilirsiniz. Ancak kapatmanız neticesinde herhangi bir sorun olmaz ve yararını görürsünüz. Bazı kullanıcılar “Windows Olay Günlüğü” servisinin kendilerinde görünmediğini ve bunun yerine “Windows Olay Toplayıcısı” servisinin olduğunu söylemektedirler. O servisi de aynı şekilde özellikler kısmından “Elle” olarak ayarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde “Windows Update” için de üzerine çift tıklayarak özellikler sayfasına geçiniz ve Başlangıç Türü’nü “Elle” olarak ayarlayınız. Güncellemeleri yüklemiyorsanız “Devre Dışı” olarak ayarlayabilirsiniz.

Windows Update ayarını “Elle” yaptıysanız daha sonra “Denetim Masası >> Windows Update” tıklayarak güncelleştirmeler ekranını açınız.

“Windows Update” sayfasının sol tarafındaki bağlantılardan “Ayarları değiştir”e tıklayınız ve bir sonraki ekrana geçiniz.

Bu sayfada “Önemli güncelleştirmeler” altındaki alanda “Güncelleştirmeleri denetle, ancak indirme ve kurma konusundaki kararı bana bırak” seçeneğini seçiniz ve “Tamam” butonuna tıklayınız.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Artık gereksiz servisleri durdurduktan sonra yüksek işlemci kullanımı sorunundan kurtulacaksınız ve fan sesinizin sürekli son hızda çalışmadığını gözlemleyeceksiniz.

Bahsettiğimiz işlemlerden yapamadığınız var ise aşağıdaki yorum formumuz vasıtasıyla sorunuzu bize iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar

Sorununuzun çözümü için bu makaleyi nasıl buldunuz?
Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.802 yazıda 8.132 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık