Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Twitter nedir? Nasıl kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Twitter! Aslında, bu makaleyi hazırlayıp, hazırlamamakta tereddüt ettim. Bunun nedeni ise, nerede ise Dünya’daki herkesin Twitter hakkında az çok bilgisi var. Bu yüzden, acaba ben de herkesin bildiği bir siteyi tanıtıcı bir makaleyi yazarsam, çok mu gülünç bir durum içerisinde olurum diye düşünmedim değil. Fakat şu da var ki, Twitter’ı ne kadar bilen var ise, bir o kadarda bilmeyen var diye düşünüyorum.  O yüzden, bu makaleyi yazmak istedim. En azından, Twitter’ı bildiğim kadarı ile, siz Teknobeyin ziyaretçilerine açıklamaya çalışacağım. İnşa’allah, yazacağım bu makale Twitter’ı tanımak isteyenlere, Twitter’a üye olmayı düşünen ama nasıl bir site, nelerin yapılabileceği bir site olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olur.

Twitter Nedir? Ne değildir?
Twitter, kullanıcılarının 140 karaktere “o an” ne yaptıklarını, veyahut o an aklından ne geçiyorsa, onu yazdıkları son zamanların en hızlı gelişen ve yükselen sosyal paylaşım sitesidir. Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirildi. Bunun yanı sıra, Twitter’ın başında, Biz Stone ve Blogger’ın eski sahibi olan Evan Williams yer alıyor. Çok uzun bir geçmişi olmasa da, Twitter son zamanların en çok takip edilen ve en çok hakkında haber çıkan bir sosyal paylaşım sitesi. Twitter’ın hakkında çok söz edilmesinin, ve Twitter’ın bu kadar fazla beğenilmesinin ilk sebebi, elbette sade tasarımı. Şimdilerde yeni tasarıma geçti, fakat hâlâ eski tasarımını kullanan bir çok kişi mevcut. Zaten Twitter, eski tasarımını sevenleri bildiği içindir olsa gerek ki, henüz yeni tasarımını tüm kullanıcılar için kararlı olarak değiştirmedi. Yani, isteyenler yeni tasarımını kullanıyor, isteyenler ise eski tasarımını kullanmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra, Twitter’a yabancı ülkelerden ve Türkiye’den bir çok ünlü üye. Zaten Twitter’ın bu kadar duyulmasının en önemli sebebi de bu olsa gerek.

Twitter’ı nasıl kullanabilirsiniz?
Twitter’ı kullanmak aslında çok basit, yani Twitter‘a giriş yapıp, üye olduktan sonra anında Twitter’ı kullanabilirsiniz. Fakat, şu vardır ki Twitter, sadece kendini “o an” ne yaptığınızı yazacağınız bir site ile sınırlandırmıyor. Dolayısı ile, örnek olarak blog yazılarınızı Twitter’ın RSS servisi ile, Twitter profilinizde paylaşabilirsiniz. Hem böylelikle, Twitter’ınızı takip eden kişiler de, blog yazılarınıza ulaşmış olur. Siz de, blog yazılarınızı bir çok kişiye hızlı bir şekilde ulaştırma imkânına erişmiş olursunuz. Bunun yararı şu şekilde olmuş oluyor, siz bloga yazı yazınca ziyaretçi gelmesini beklerseniz, belki ziyaretçi o an gelmez. Ama yazınızın linkini Twitter’da paylaştığınız zaman, blogunuza ziyaretçi gelme olasılığı, blogunuza ziyaretçi bekleme olasığından daha yüksek diye düşünüyorum.

Twitter ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Umarım, Twitter hakkında bilgilenmek isteyen Teknobeyin ziyaretçilerini, bu yazım ile Twitter hakkında bilgilendirmiş olmuşumdur. Sonuç olarak, kısaca birşey söylemek gerekirse, 140 karaktere “o an” ne yaptığınızı anlatmak istediğiniz bir site arıyor iseniz, Twitter tam size göre. Hem Twitter tasarım açısından da gerçekten çok güzel. Twitter, profilinizi düzenleyebilir, isterseniz mevcut temalardan birisini kullanabilir veyahut kendi temanızı kendiniz tasarlayabilirsiniz!

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
  1. Teşekkürler bilgi için.

  2. teşekkürler. yararlı bir makale olmuş

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.652 yazıda 8.071 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık