Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

ad.adbirdie (adyourexchange) Virüs Sorunu ve Çözümü [Resimli Anlatım]

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni bir reklam virüsü salgını ile karşı karşıyayız! Yeni olduğu için hiçbir anti-virüs programı da sorunu algılamamaktadır. Telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerindeki tarayıcınızdan sitelere girerken, durduk yerde farklı sayfalar mı açılıyor? adbirdie – adyourexchange virüsleri yeni bir salgındır ve hızlı bir şekilde birçok kullanıcıya bulaşmıştır. Bu virüsler bilgisayara ya da akıllı telefonlara bulaşırlar ve kullanıcının tarayıcıyı kullandığı sırada yeni sekmeler açarak, zorla kendi reklamlarını gösterirler ve internet kullanımını engellerler. Telefonlarda adbirdie sorunu için birçok şey (modeme reset atmak, format atmak, tarayıcı kaldırıp yüklemek, anti-virüs programları ile temizlik vb.) denenmiş fakat çözüm bulunamamıştır.

Adbirdie virüsünden kurtulmanız için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla uygulamalısınız. Öncelikle bu virüs format atmayla geçecek bir virüs degildir. Çünkü Google hesabınız üzerinden internet ağınızı kullanarak bulaşmaya devam etmektedir.

Bilgisayar İçin adbirdie Virüs Sorunu ve Çözümü

Bilgisayardan virüs bulaşanlar için;

Not: Genellikle adbirdie virüsü Chrome üzerinden etkili olabiliyor. Yani Internet Explorer ya da Mozilla Firefox tarayıcılarında bu sorunun yer almadığı bazı kullanıcılardan gelen bilgiler arasında. Çözüm yollarını denedikten sonra devam ederse ve diğer tarayıcılarda sorun yoksa, şimdilik anti-virüs yazılımcıları bu virüse karşı başka çözüm bulana kadar diğer tarayıcıları kullanabilirsiniz.

Öncelikle Chrome tarayıcınızın “Ayarlar” sekmesine giriniz ve Google hesabınızın bağlantısını kesiniz.

Ardından en aşağıya inerek “Gelişmiş ayarları göster…” kısmına tıklayın ve ek ayarlar açıldıktan sonra “Gizlilik” bölümünden “Tarama verilerini temizle…” butonuna tıklayarak, açılan ekrandan verilerinizi temizleyiniz.

Güncelleme: Bazı kullanıcılarımızdan gelen bildirimlere göre virüs farklı adlarda da çıkmaktadır. Ad-type ve tradeadexchange virüsleri için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Ad-type ve tradeadexchange tarayıcı virüsleri için CCleaner programını buraya tıklayarak sitesine giriniz ve ücretsiz bölümü altından indirme linkine tıklayarak indirin ve kurun. Daha sonra programı çalıştırın ve “Windows” ve “Uygulamalar” sekmelerinde bulunan tarayıcılara hangisini kullanıyorsanız altındaki tüm alanları işaretleyin ve ardından “Temizliğe Başla” butonuna tıklayarak temizleyin.

Ayrıca programda sol tarafta bulunan sekmelerden “Kayıt defteri” kısmına tıklayın ve “Sorunlar için Tara” butonuna tıklayın ve daha sonra “Seçili Sorunları Çöz…” butonuna tıklayarak, sisteminizi gereksiz dosyalardan ve kalıntılardan temizleyin.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızda ağ ayarlarına girerek DNS ayarlarınızı google dns olarak ayarlayın ve aşağıdaki DNS değerlerini girin.

Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, artık tarayıcılarınızdaki ad-type ve tradeadexchange virüsleri temizlenecektir.

Android adbirdie Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonlarınız ya da tabletinizde de bu sorundan dolayı internette rahat bir şekilde gezememektesiniz. Kendi başıma da geldiği için doğru düzgün bir şekilde internette gezemedim ve bu konuda çözüm üretmeye çalıştık. Çözümümüz ile düzgün bir şekilde internette gezebileceksiniz.

Öncelikle adbirdie virüsü Google hesabınızdan yayıldığı için, telefonunuzdaki tarayıcılardan devre dışı bırakmalıdır. Bunun için telefonunuzda “Ayarlar” bölümüne girerek “Uygulama Yöneticisi”ne tıklayınız ve ardından cihazınızda bulunan tüm tarayıcılara tek tek girerek, “Veriyi Sil” ve “Önbelleği Temizle” işlemlerini uygulayınız.

Daha sonra Chrome uygulamasını açarak tekrar içerisinden bir temizleme yapalım. Chrome uygulamasını açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan “üst üste 3 nokta” simgesine tıklayın ve sırasıyla “Ayarlar – Gizlilik” sekmelerine tıklayın.

Açılan Gizlilik ekranı üzerinde “Göz atma verilerini sil” butonuna tıklayın ve verilerinizi temizleyiniz. Bu çerez silme işlemlerini sorunun bulunduğu başka tarayıcılarda da uygulamalısınız.

Daha sonra, önceden sorun bulunan Chrome uygulamasına tekrar giriş yaptığınızda sizden kullanım şartlarını kabul etmenizi ve Google hesabınızı bağlamanızı isteyecektir. Şartları kabul ettikten sonra açılan Google hesabını bağlama ekranından “Hayır teşekkür ederim” butonuna tıklayarak, hesabınızı bağlamadan tarayıcıyı kullanmalısınız.

Tarayıcılar üzerinde yaptığınız işlemlerden sonra yapmanız gereken son işlem ise ağ ayarlarını düzenlemek. Telefonunuzda Wi-Fi bağlantısını açtıktan sonra, etraftaki Wi-Fi noktalarından bağlanmak istediğinize basılı tutarak, çıkan ekranda “Ağ yapısını değiştir” seçeneğini seçiniz. Ardından açılan ekranda “Gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğini işaretleyin ve “IP Ayarları” kısmını “Statik” olarak seçtikten sonra diğer boş alanları görseldeki gibi düzenleyip, “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırınız.

Bu işlemlerden sonra adbirdie virüsü sorunu ortadan kalkmaktadır.

Siz de bu sorunu yaşadınız mı? Tecrübelerinizi yorum göndererek paylaşabilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
 • Yorumlar (110)
  • Mustafa
  • 4 Mayıs 2015, 01:27

  Abi adamsınız yemin ediyorum ya, emeğinize sağlık.

  • Merhaba,

   Adbirdie sorununu çözmenize yardımımız dokunduysa ne mutlu, biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

    • modi
    • 13 Haziran 2016, 22:26

    Anlatimlaeinizla telefonumdaki problemi cozdum.Merak ettigim sey su, bu virus google hesaplarinin tamamina bulasiyor mu ? Google hesaplarimizdaki iceriklere falan ? Evde bilgisayar yokken uasadim sorunu bilgisayar getirdigimse yine modem yuzunden ayni sorunu yasar miyim ?

    • Merhaba,

     Yazıda da belirttiğimiz gibi adbirdie virüsü için Chrome tarayıcınızda hesabınıza giriş yapmazsanız ve DNS ayarlarınız ayarlıysa sorun yaşamazsınız. Ayarlar yapılmaz ve Chrome tarayıcıya hesabınızı bağlarsanız bilgisayarınızda da görülebilir. Ancak sadece tarayıcı kaynaklı olmaktadır. Diğer Gmail, Youtube, Blogger, Google Plus gibi farklı Google hesaplarına girmeniz sorun teşkil etmemektedir.

     İyi Günler

  • Tural D.
  • 5 Mayıs 2015, 10:04

  Peki, IOS 8.3 icin ne yapa bilirim?

  • Selin
  • 9 Mayıs 2015, 19:51

  İşlemleri yapıyorum fakat LG G3 telefonda DNS ayarlarını değiştirdiğimde internet kullanılamıyor uyarısı çıkıyor. DNS ayarlarını değiştirmeden de reklam virüsü gitmiyor.

  • Merhaba,

   Adbirdie sorunu için yazımızdaki DNS’ler Google DNS’leridir. LG G3 telefonunuzun DNS ayarlarını değiştirme ekranında aşağıdaki DNS’leri de deneyebilirsiniz.

   DNS 1 – 208.67.222.222
   DNS 2 – 208.67.220.220

   İyi Günler

    • Æ
    • 12 Mayıs 2015, 20:01

    Aynı şekilde iphone 4s cihazımda adroid için anlattığınız çözümde karşılık gelen şeyleri yaptım fakat internete bağlı değilsiniz uyarısı alıyorum

    • Merhaba,

     DNS değiştirdiğiniz zaman internete bağlı değilsiniz uyarısı almak, DNS’lerin sizin için uygun olmadığı göstermektedir. Bu durum farklı DNS’ler denenerek giderilebilir. DNS yazma alanlarını sildiğiniz zaman silik bir şekilde altında standart DNS’ler yazıyorsa, onları da boş alana tekrar yazarak deneyebilirsiniz.

     İyi Günler

    • ahmet
    • 6 Şubat 2016, 11:07

    hocam her sey yapıyorum lg g2 telefonumdan ama ınternet kullanılamıyor dıyor lutfen yardım edın

    • Merhaba,

     Yazımızda anlattığımız işlemleri doğru yaptığınızdan emin olunuz. İnternet tarayıcısı kaldırın tekrar yükleyin, geçmiş-çerezleri temizlemeyi unutmayın, DNS ayarlarını düzenleyin, gmail hesapları açık ise onlardan çıkış yapın ve hesaplara tekrar bağlanmayın, CCleaner uygulamasını indirerek tarama yapıp temizleyin olmaz ise telefona ve modeme reset atmayı deneyin.

     İyi Günler

  • abdullah kaya
  • 10 Mayıs 2015, 19:24

  kardesim allah razı olsun bu dertten kurtardın beni eyvallah

  • Merhaba,

   Adbirdie virüsünü çözmenize yardımımız dokunduğu için mutluyuz, yorumunuz için de biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • nihan
  • 20 Mayıs 2015, 16:41

  BEN ÇÖZEMEDİM HALA :( HEPSİNİ YAPTIM SIRAYLA AMA OLMADI :(

  • Merhaba,

   Telefonunuzdaki adbirdie sorununu gidermek için yapılan DNS ayarlarından sonra internet sitelerini açabiliyor musunuz? Bazı kullanıcılar da internete girmede sorun olabiliyormuş.

   İyi Günler

  • Patty diphusa
  • 5 Haziran 2015, 18:05

  Merhaba, yönteminizi telefonumda uyguladım. Ancak dnsler bende işe yaramadı ben de bunun üzerine başka dnsler denedim ve sonunda çözdüm. Çok teşekkürler. Yalnız bir konu daha var;
  Şu anda korkumdan bilgisayarımla internete girmiyorum. Bilgisayarım uzun yıllar windows kullandıktan sonra MAC oldu ve henüz kullanmayı pek çözemedim. Bilgisayarıma virüs girmeden yapabileceğim bir bağlantı ayarı var mı? Bilgisayarımı bu virüsten nasıl koruyabilirim?
  iyi çalışmalar :)

  • Merhaba,

   Evet, DNS ayarları farklılık gösterebiliyor. Diğer kullanıcıların deneyebilmesi için yapmış olduğunuz DNS’leri yazarsanız iyi olabilir. Adbirdie sorunu da bilgisayarınızda olacak diye bir şey yoktur. Bizde de telefonumuzda vardı fakat bilgisayarlara bulaşmamıştı. Hem Apple ürünlerinde Windows’a göre virüs bulaşma oranı oldukça düşüktür.

   İyi Günler

  • engin
  • 29 Haziran 2015, 13:33

  abi bu ayarları yaptıktan sonra en son statik seçince bağlanmıyo bağlan tusuna basılmıyo sadece dhcp ile oluyo

  • Merhaba,

   Statik seçtikten sonra aşağıdaki boş alanları dediğimiz gibi doldurunca düzgün şekilde çalışması ve tuşa basılması gerekmektedir.

   İyi Günler

    • atilay
    • 21 Eylül 2015, 12:59

    Asus zenfone 2 kullaniyorum, bende de wifi ayarlarindan ‘static’ secip tum rakamlari da sizin gosterdiginiz gibi yapinca kaydet butanu aktif olmuyor , basamiyorum… ?

    • Merhaba,

     Yazıdaki görselde de belirttiğimiz gibi “statik” seçtikten sonra boş yerlere silik şekilde cihazınızda farklı rakamlar mevcutsa onları yazmalısınız. Ayrıca DNS olarak aşağıdakileri de deneyebilirsiniz. Tüm alanları doldurmalısınız.

     DNS1: 198.153.192.1
     DNS2: 198.153.194.1

     İyi Günler

  • Merve
  • 30 Haziran 2015, 14:50

  Ben yaklaşık 2 aydır bu virüsle uğraşıyorum. Virüs başta ad.adbirdie şeklindeydi şuan ad.adspat şeklinde. söylediklerinizi harfiyen yaptım ama hala düzelmedi. Telefonumda yaşıyorum bu sorunu pcde yok ve google hesabım yüzünden sanırım evdeki herkes benim hesabıma bağlı ve sorunu yaşıyoruz. Mobil veriden de aynı şekilde. Yardımcı olursanız çok mutlu edersiniz

  • Merhaba,

   Yazıda da bahsettiğimiz şekilde DNS adresleri kullanılınca sorunun ortadan kalkması gerekmektedir. Hesaplarınızdan çıkış yaparak yazıdaki gibi uygulamaların önbelleklerini de temizlemelisiniz. Ya da bu işlemlerden sonra hesabınızdan çıkış yaparak hesabınıza giriş yapmadan kullanacaksınız.

   İyi Günler

  • merve
  • 9 Temmuz 2015, 18:18

  merhabalar benim sorunum adbirdie değil fakat diğer olaylar aynı, chrome açılmıyor admomi.com daha sonra totaladperformance diye bir şey çıkıyor hiçbir şekilde giremiyorum web sitelerine dediğiniz şeyleri uyguladım fakat yine de olmadı

  • Merhaba,

   Bu işlemlerden ayrı sorun devam ediyorsa modeminiz kaynaklı olabilir. Modeminizin üzerinde bulunan reset tuşuna 10sn basılı tutarak reset atmalı ve baştan kurmalısınız. Daha sonra ek olarak dediğimiz işlemleri de yaparak kullanmayı deneyebilirsiniz.

   İyi Günler

  • Bugra
  • 24 Temmuz 2015, 07:11

  Nokia lumia 925te aynı sorun var geçmişi siliyorum olmuyor.ip bolumunu bulamıyorum yardımcı olur musunuz nasıl kurtulucam bu virüsten?

  • Merhaba,

   Maalesef Lumia cihazlarında DNS ayarı değiştirmeye imkan tanınmıyor. Bunun için kendinize ait modemden bağlanıyorsanız modeminizin DNS ayarını değiştirerek deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızdan DNS ayarını değişitirip dediğimiz DNS değerlerini girerek, o şekilde telefonunuzdan bağlanmayı deneyebilirsiniz.

   İyi Günler

1 2 3 ... 5

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.648 yazıda 8.070 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık